Seznam všeho zboží

Poštovné & doprava

Zboží zasíláme:
Českou Poštou, osobní převzetí je možné na 600 místech v Česku a na Slovensku (Zásilkovna.cz, Uloženka.cz)

Osobní převzetí ......... 40,-
Pošta (platba předem) . 60,-
Pošta (na dobírku) ...... 90,-

Rychlý kontakt

pro informace a objednávky

+420-723 085 250

po - pá 9.00 - 16.00

sperk s venovanim

poukazy_200x160

 5 rad jak se starat o šperky

naramek-s-kulickou-210x105Není nic hezčího než zářící blýskavé stříbro na opálené pokožce. Ale jak se správně v těchto teplých či přímo horkých dnech starat o svoje poklady/šperky? V teplém prostředí se zákonitě více potíme a i sluneční svit má na stříbro také svůj vliv.

V létě často nosíme výraznější šperky a jistě už se vám stalo, že byste se rádi ozdobili oblíbeným šperkem a ejhle, šperk je černý. Začínáte pochybovat o kvalitě zakoupeného šperku či přemýšlíte, jak svůj šperk dát do pořádku.

Každý stříbrný šperk je povinně označen puncem 925 (925/1000). To znamená, že se jedná o slitinu, která obsahuje 925 dílů stříbra a zbytek – 75 dílů, tvoří obecné kovy.

Ty dodávají stříbru vlastnostni potřebné ke zpracování, ale bohužel mají i negativa – černání. Stane se tak, pokud necháváme šperky volně ležet na policích, v koupelně a také vlivem pocení nebo chlorové či slané vody.

ruka-naramek

 

Rada číslo 1

Pokud šperky nenosíte, nenechávejte je volně ležet na denním světle. Přirozenou vlastností stříbra 925 je oxidace (projevuje se právě černáním) Proto je vhodné (pokud šperk nenosíte denně), vložit ho do šperkovnice nebo neprůsvitného sáčku. Postačí i krabička s víčkem či skřín. Takto uschovaný šperk není tolik vystaven oxidaci a zachová si déle svůj původní vzhled.

Může se stát, že šperk máte uschován v dárkové krabičce, a přesto zčerná. Je to dáno lepidly, které se pomalu odpařují z nově zakoupených dárkových krabiček. Nezoufejte - veškeré zčernalé stříbro lze vyčistit a vrátit mu původní vzhled.

Rada číslo 2

Nesnažte se vyčistit šperky „babiččinými radami“. Například: vkládat je do horké slané vody nebo čistit v prášku do pečiva. Specializované prodejny – zlatnictví – často nabízí expresní službu, kde vám za drobný poplatek šperky vyčistí a to  někdy i na počkání.

Pokud se tato varianta zdá někomu drahá, máme pro vás další tip. V drogeriích je běžně dostupný čistič stříbra (cca. 40,-Kč), který vaše šperky zbaví černého či žlutého povrchu. Tento roztok lze použít několikrát, je třeba si přečíst návod.

Pozor musíte dávat, pokud vlastníte šperky s přírodními kameny jako je korál, tyrkys, onyx, perly atd. V takovém případě doporučujem čištění šperků přenechat odborníkům ve zlatnických dílnách.

A co když máte rhodiované stříbro? I to je klasická slitina 925, ovšem se speciální povrchovou úpravou a díky této vrstvě stříbro nečerná. Rhodium je bohužel dočasné – záleží, jak často je šperk nošen. V tomto ohledu se rhodiované šperky chovají stejně jako pozlacené – časem se nošením ošoupou. Naštěstí i tento proces je vratný, a šperk si můžete u zlatníků nechat znovu porhodiovat.

Rada číslo 3

Nikdy nevkládejte šperky mezi mince do peněženky! Šperky se velice rychle poškrábou. Pokud mají kameny, tak mince navíc způsobí, že kameny ztratí lesk a možná i nějaký vypadne.

Rada číslo 4

Čistění bižuterie je opravdu nemožné! Tyto šperky jsou levné, jelikož jde o dostupné trendy šperky z obecných kovů či plastů, které jsou galvanicky upravené. Pokud se snažíte vyčistit bižuterii, bude to ještě horší!

Rada číslo 5

Šperky odkládejte při výkonu těžkých prací, sportování. Dámy: nošení těžkých tašek s nákupy vašim prstenům taky neprospívá – lehce se zdeformují. Vyvarujte se kontaktu se saponáty a vodou — platí dvojnásob, pokud jde o šperky s kameny.

TIP: nabízíme multifunkční čistící hadřičku, se kterou můžete čistit a čistit až do nekonečna :-)


Doporučujeme

Stříbrný zirkonový křížek

Cena: 470 Kč

Stříbrný přívěsek rudé srdíčko

Cena: 150 Kč

Ocelový prsten pila

Cena: 150 Kč
 
refereer: